Клиничен психолог, психотерапевт, ЕМДР терапия
  • Начало
  • ЕМДР Терапия
  • Таро-терапевтика
  • Услуги
  • Контакти
  • Начало
  • ЕМДР Терапия
  • Таро-терапевтика
  • Услуги
  • Контакти
  • Начало
  • ЕМДР Терапия
  • Таро-терапевтика
  • Услуги
  • Контакти
Четири признака, че във вашата връзка има насилие

Четири признака, че във вашата връзка има насилие

Всъщност критерият „насилие“ не може да се приложи към всички отношения, в които има експлоатиращ и експлоатиран. Строго погледнато, имаме  налице насилие, когато една от страните не е в състояние да реагира при същите условия като другата, при натиск, агресия и сплашване. Насилието се случва, когато някой използва позицията си на власт или превъзходство, за да контролира поведението на другия в съответствие със собствените си нужди.Насилието се случва, когато някой се възползва от физическата или емоционалната крехкост на друго лице, за да го принуди да работи за него. Налице е също така обстоятелство, при което едното лице е зависимо от другото, и тази зависимост се използва за оказване на натиск или за ограничаване на свободата на действие.

И понякога насилието не е толкова очевидно, защото не е под формата на удари или викове.

Понякога то просто се задейства чрез систематичен процес на омаловажаване, манипулация и изнудване, така че другият човек да не може да действа, да реагира или да взема решения свободно. В същото време всичко това се оправдава с уверението за безусловна любов или с абсолютния стремеж към благополучие на другия човек.

Ясно е, че във всички случаи злоупотребата оставя следа в сърцето и ума. То подкопава творческите способности и превръща живота в истинска ода на страха.

Ето защо трябва да сте нащрек за определени признаци, които биха могли да покажат, че сте попаднали във връзка, в която се има насилие.

 

Страх: първият недвусмислен признак за връзка, в която има насилие

 

Страхът е може би най-очевидният признак за насилствена връзка. Понякога той е суров и очевиден страх: лицето е напрегнато в присъствието на другия човек и постоянно мисли за „наказанията“ или последствията, които биха могли да бъдат причинени от разстройването на другия човек.

В други случаи страхът е по-незабележим. Той може да се прояви като прекомерна и задължителна нужда да се угоди на другия човек. Непрекъснато се опитвате да не му дадете никакъв повод да промени настроението си, затова постоянно мислите какво трябва да направите, за да се почувства удовлетворен.

 

Прекомерен контрол върху всичко, което правите

 

Във връзка, в която има насилие, единият човек е постоянно отговорен пред другия за това, което прави, мисли и чувства. Той сякаш няма свободата да се движи или да действа, без да се консултира първо с другия човек. Този контрол може да се разпростре и върху финансите и дори върху начина, по който се облича или оформя косата си. На практика всичко, което той прави, трябва да минава през одобрението на другия човек.

 

Чувствате се постоянно виновни

 

При всякакъв вид отношения на насилие съществува почти постоянно чувство за вина - чувствате се неадекватни и неспособни да защитите валидността на онова, което казвате или правите. Злоупотребяват с вас, като постоянно ви критикуват - сякаш другият човек е винаги прав, и че неговите критерии са тези, които определят кое е правилно или погрешно във всяко действие или област от живота. Вие може да не сте съгласни или да смятате, че те грешат, но не смеете да им се противопоставите.

И в двата случая вие чувствате виновни. В първия случай, защото не се приспособявате към това, което някой очаква от вас. Във втория случай, защото не можете да поставите граници.

 

Налице са заплахи и натиск

 

В отношения, в които има насилие, единият човек принуждава другия да направи нещо, което той не иска да прави. Това може да стане чрез директна агресия или чрез по-незабележими заплахи или натиск.

Насилникът знае много добре откъде идва неговата сила. Ако вие сте икономически зависим/а, неговите преки или скрити заплахи ще се съсредоточат върху това.

Ако силата му идва от физическата заплаха, ще се възползва именно от това. Ако силата му идва от емоционалната ви зависимост, той ще ви манипулира чрез страха ви от изоставяне. И така нататък...

Трябва да сте наясно, че ако става дума за двама възрастни без физически или психически ограничения, за отношенията на насилие вина имат и двамата. И двамата са отговорни за насилието, като нерядко то е взаимно: когато единият използва сила например, другият отговаря с изнудване и виктимизация.

Това е ситуация, която трябва да бъде разрешена, защото рано или късно тя ще има много негативно въздействие върху участващите в нея хора.

Ако смятате, че във връзката ви има насилие, и се чувствате неудовлетворени, в задънена улица, не се колебайте да потърсите психологична помощ.

 

05.10.2024

насилие, връзка, психологична помощ, психотерапия

Четири признака, че във вашата връзка има насилие

Четири признака, че във вашата връзка има насилие

Не е лесно да се установят ясни критерии за определяне на отношения на насилие.

ВЕРА РУСЕВА

05.10.2024

насилие, връзка, психологична помощ, психотерапия

Блог

Read More
2 скрити причини, поради които допускате едни и същи грешки в любовта

2 скрити причини, поради които допускате едни и същи грешки в любовта

Колкото и да е болезнено, повтарянето на едни и същи модели на поведение в любовта може да ни подскаже как да продължим напред и да изградим пълноценна връзка като двойка. Ето някои обяснения и съвети за това как да се освободите от тях.

ВЕРА РУСЕВА

08.09.2024

любов, връзка, сродна душа, грешки в любовта

Блог

Read More
Емоционалната зависимост: когато емоционалните връзки станат токсични

Емоционалната зависимост: когато емоционалните връзки станат токсични

Липсата на признание, внимание и любов в ранното детство може да доведе до емоционални дефицити в зряла възраст. Прекомерна нужда да се чувствате подкрепяни, признати, насърчавани и обичани от съпруга или приятелите, страх от изоставяне и раздяла: това са симптомите на емоционалната зависимост.

ВЕРА РУСЕВА

30.08.2024

токсична връзка, емоционална зависимост, пристрастяване, зависимост

Блог

Read More

Load More